Hakkımızda

Kaliteli ve özenli üretim vizyonu ile maksimum müşteri memnuniyetini hedefleyen Zeteks Tekstil 1998 yılında kuruldu.

Zeteks Tekstil  istenilen adet ve modellerde ürettiği markaya/kişiye özel gömlek, t-shirt, sweatshirt, spor formaları,  mont, yelek, şapka,  iş & çalışma, gastronomi, medikal  kıyafetler gibi tekstil ürünlerini farklı baskı ve nakış seçenekleriyle birleştirerek kaliteli ürünler sunar.

20 yılı aşkın sektör birikimi ile iç pazarda lider marka ve firmalara hizmet vermenin yanı sıra İngiltere, Belçika, ABD, K. Makedonya, Çekya, Almanya, Azerbeycan ve KKTC gibi ülkelere de ihracat yapmaktadır.

Zeteks kurulduğu 1998 yılından bu yana kalite vizyonu ile yaptığı üretim doğrultusunda ExxonMobil ile gerek madensel yağlar gerekse havacılık bölümleriyle iş kıyafetleri tedarikçisi olarak çalışmaya başladı.

Bunun yanında özellikle otomotiv sektörünün lider markalarından Hyundai, Fiat ve Ford gibi markaların teknik ekip & servis kıyafetleri ile birçok kurumsal organizasyon ve etkinliklerine ürün sağladı.

2010 yılı sonrası edindiği tecrübeyi spora olan tutkusu ve kaliteli üretim vizyonu ile birleştiren Zeteks Tekstil,  2017 yılında EuroCup, Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi Şampiyonluğu ve Türkiye Kupası olmak üzere üç kupa kazanan Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı’nın ana tedarikçisi olma gururunu yaşadı. Bunların yanında Zeteks Tekstil birçok spor okulu, amatör ve profesyonel spor kulübü ve başta Türkiye Basketbol Federasyonu olmak üzere birçok spor federasyonunun malzeme tedarikçisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

About Us

Zeteks Textile is established in 1998 with a vision of manufacturing high-quality textile products for maximum customer satisfaction.

Zeteks produces customized textile products such as t-shirts, sweatshirts, hoodies, sports apparel, jackets, vests, hats, work-gastronomy-medical wear combined with various print and embroidery options with requested models, size and quantities.

With more than 20 years of experience, Zeteks has been serving to local leading brands and companies as well as exporting to foreign markets like UK, Belgium, USA, N. Macedonia, Czech Republic, Germany, Azerbaijan and Turkish Republic of Northern Cyprus.

In line with its purpose of establishment, since 1998, Zeteks has worked with ExxonMobil in Lubricants and Aviation as a supplier of workwear and branded merchandise. The company has also been in cooperation with sector leading automotive brands such as Hyundai, Fiat and Ford as a supplier of workwear solutions for their technical staff and dealers all around Turkey. This cooperation has also led to producing branded textile merchandise for their corporate events & organizations.

Another important contribution has been to the development of the Women Basketball in Turkey. Starting in 2010, Zeteks combined its experience and high-quality production vision with its passion to sports. During that period, the company has contributed to the success  of “Near East University” as they won three titles including EuroCup and Turkish Women Basketball Championship in 2017 as the sole textile supplier. Zeteks has also been closely working with the Turkish Basketball Association and very active in contributing to sports academies as well as expanding its client portfolio to professional teams and sport associations.